Кафедра КІТС

Мова:

Про нас

Кафедра «Комп’ютерних інтелектуальних технологій та систем» (КІТС) заснована у 2019 році (згідно до наказу № 217 від 26.04.2019) під керівництвом проф. О.Г. Руденко.

Кафедра здійснює підготовку висококваліфікованих, конкурентноспроможних фахівців у галузі інтелектуальних технологій та систем: магістрів за спеціальністю 123 – Комп’ютерна інженерія, за освітньою програмою «Комп’ютерні інтелектуальні технології» (КІТ) – 18 бюджетних місць. Кафедра здійснює освітню, методичну, організаційну та наукову діяльність в галузі інтелектуальних технологій і систем. Освітня програма KIT акредитована!  Відомості про самооцінювання знаходяться  тут.

Кваліфікація яку отримує випускник кафедри: магістр, комп’ютерна інженерія, комп’ютерні інтелектуальні технології.

Майже всі здобувачі освітньої програми КІТ отримували стипендію, як першого набору  КІТм-19-1, так і наступні КІТм-20-1, КІТм-21-1, КІТм-22-1.  Завдяки плідної роботи з викладачами кафедри було опубліковано  більш  80 публікацій, у тому числі у наукометричній базі даних Scopus.

Траєкторія навчання студентів на кафедрі КІТС (перелік вибіркових дисциплін) орієнтована на набуття знань, умінь та компетенцій для успішної професійної діяльності в галузі створення апаратно-програмних засобів інтелектуальної обробки інформації, створення та використання сучасного програмного забезпечення для розробки та експлуатації інтелектуальних комп’ютерних систем та мереж.

Підготовка висококваліфікованих, конкурентоспроможних фахівців включає вивчення дисциплін, які використовують мови програмування JavaScript, Java, Python, С#, тощо, та їх бібліотеки і фреймворки, що призначені для розробки інтелектуальних систем, в тому числі: web-розробок, обробки великих інформаційних масивів, математичних розрахунків, автоматизації роботи певних програмних продуктів тощо.

Траєкторією навчання передбачається вивчення дисциплін зі штучного інтелекту, які застосовують різні технології інтелектуальної обробки інформації:

основи побудови знання-орієнтованих систем (knowledge-based systems);

основи обчислювального інтелекту (Data Mining);

технології машинного навчання (Machine Learning);

основи комп’ютерного зору (Computer Vision);

– паралельні та розподілені обчислення (Parallel and Distributed Programming) для швидкої обробки великих даних (Big Data).

На сьогодні сучасні програмні засоби інтелектуальної обробки інформації орієнтовані на використання Cloud-сервісів, тому траєкторією навчання передбачається вивчення дисциплін програмно-апаратного спрямування з використанням Cloud технологій:

основи віртуалізації комп’ютерних систем;

технології контейнеризації з Docker;

вступ до DevOps;

інтегровані середовища розробки мікроконтролерних систем.

Фахівець з комп’ютерних інтелектуальних технологій, який набуде компетенцій та навичок, що надаються на кафедрі КІТС у процесі навчання, може знайти вакансію в компаніях, що мають різні сфери діяльності: IT (Data Science, WEB-розробка, Backend- та Frontend-розробка, Big Data, тощо), промисловість, економіка і фінанси, медицина, фармацевтика та інші. На ринку праці спостерігається дефіцит таких фахівців, тому проблеми з працевлаштуванням випускників кафедри КІТС цілком відсутні.

Зазначена траєкторія орієнтована на обрання студентами освітньої програми магістерської підготовки «Комп’ютерні інтелектуальні технології».

Постійно виникаючі нові технології вже змінили наше життя і світ навколо нас. І не тільки smart будинки та вбудовані системи (embedded system), але вже й smart City, віртуальна реальність, технології визнання обличчя, генеруючі конкуруючі мережі, генетичні прогнози використання ШІ для розвитку комп’ютерного зору –  не є фантастика, а реальні можливості для революції у медицині, науці, виробництві та робототехніки.

Приєднуйтесь до нас!

Про нас    Про нас

Також кафедра здійснює підготовку здобувачів вищої освіти третього (освітньо-наукового) рівня вищої освіти за спеціальністю 123 – Компютерна інженерія, галузі зань — 12, кваліфікації — Доктор філософії, Компютерна інженерія, Компютерна інженерія Комп‘ютерна інженерія (PhD)

У своїй роботі кафедра керується нормативно-правовою базою ХНУРЕ. https://nure.ua/universytet/normativno-pravova-baza#id13, 177 від 09.06.2021 , а також  Антикорупційна програма ХНУРЕ та Принципи академічної доброчесності

План гендерної рівності

Задля реалізації Цілей Сталого Розвитку https://nure.ua/konferencii-ta-workshops/seminar-cili-stalogo-rozvitku-zavdannja-hnure-shhodo-ih-realizacii, а саме  для забезпечення гендерної рівності, розширення прав і можливостей усіх жінок та дівчаток, а також сприянню поступальному, всеохоплюючому та сталому економічному зростанню, повній і продуктивній зайнятості та гідній праці для всіх таскороченню нерівності всередині країн і між ними (Цілі 5, 8 та 10), за ініціативою співробітників кафедри КІТС (доцента Олега Ілюніна) був запропонований план План гендерної рівності факультету на 2023\24рр.

В цьому Плані уточняється порядок роботи факультету КІУ Харківського університету радіоелектроніки (далі: Факультет) під час реалізації Закону України «Про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків» від 08.09. 2005 року, Закону України «Про засади запобігання та протидії дискримінації в Україні» від 06.09. 2012 року, Розпорядженя КМ України від 12.08. 2022 р. № 752-р; Про схвалення Державної стратегії забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків на період до 2030 року та затвердження операційного плану з її реалізації на 2022-2024 роки; та Розпорядження КМ України від 20.12. 2022 року № 1163-р «Про схвалення Стратегії впровадження гендерної рівності у сфері освіти до 2030 року та затвердження операційного плану заходів на 2022-2024 роки у повсякденній роботі факультету з метою подальшого розвитку культури ґендерної рівності в усіх напрямках діяльності факультету.
Комітет з реалізації та нагляду за реалізацією Плану факультету з ґендерної рівності (далі: Комітет) створюється Рішенням декана відразу після введення цього Плану в дію.

Під час загальних зборів співробітників факультету КІУ Харківського університету радіоелектроніки (онлайн) 01.09.23 було прийнято План гендерної рівності факультету на 2023\24рр (.pdf). В плані уточняється порядок роботи під час реалізації Закону України «Про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків» від 08.09.2005 року, Закону України «Про засади запобігання та протидії дискримінації в Україні» від 06.09. 2012 року, Розпорядженя КМ України від 12.08. 2022 р. № 752-р. ;Про схвалення Державної стратегії забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків на період до 2030 року та затвердження операційного плану з її реалізації на 2022-2024 роки; та Розпорядження КМ України від 20.12. 2022 року № 1163-р «Про схвалення Стратегії впровадження гендерної рівності у сфері освіти до 2030 року та затвердження операційного плану заходів на 2022-2024 роки у повсякденній роботі факультету з метою подальшого розвитку культури ґендерної рівності в усіх напрямках діяльності факультету.

Шляхом аналізу поточної ситуації на факультеті було визначено декілька напрямків роботи, яка допоможе факультету досягти цілей, пов’язаних із реальним впровадженням ґендерної рівності i покращити робочу культуру факультету:

1. Включення рівних можливостей у всі напрямки роботи факультету.

2. Просування культури ґендерної рівності серед співробітників факультету.

3. Гарантія рівних можливостей у доступі к навчанню та розвитку професійних навичок.

4. Розширення прав та можливостей жінок-вчених для більш активної участі в управлінні та керівних посадах.

5. Підвищення поінформованості про гендерні проблеми, такі як гендерні упередження та соціальні проблеми, пов’язані зі ставленням до гендерних ролей та стереотипів.

6. Робота над управлінням робочим часом, що сприяє гармонізації особистого, сімейного та трудового життя для всіх, особливо для батьків.

7. Протидія сексуальними домаганнями на робочому місці та сексизму шляхом інформування та надання підтримки та порад жертвам сексуальних домагань.

Для виконання вищевикладеного планується, що протягом 2023 та 2024 років провести такі заходи з усіма співробітниками факультету, у тому числі з ректоратом, усім дослідницьким та адміністративним персоналом як:

І. Онлайн-семінари:

а) Онлайн-семінар (у рамках створення гендерно-чутливого освітнього простору) на теми, повязані з просуванням по службі та залученням уваги до жінок-вчених.
б) Онлайн-семінар з гендерної обізнаності та рівності.
c) Онлайн-семінар про асертивну поведінку, неприпустимість сексуальних та інші форми домагань, а також про права і можливості жертв домагань.

ІІ. Доступ до інформації – інформаційні пакети доступні на веб-сайті факультету:

а) Інформація про права жертв сексуальних домагань.
б) Інформація про права на відпустку у звязку з вагітністю та пологами.

ІІІ. Підготовка документів комісією:

а) Політика та протокол факультету щодо сексуальних домагань.

IV. Завдання Комітету:
а) Постійний моніторинг та аналіз внутрішньої ситуації щодо гендерної рівності (політики та практики).
б) Безперервний моніторинг усіх аспектів, повязаних з розміщенням вакансій, працевлаштування та просування по службі з метою заохочення практики ґендерної рівності та запобігання дискримінації.

в) Постійний моніторинг включення потенційних жінок-науковців до проектів команди.

План робот

АктивністьМетаВідповідальна особа / групаЦільова групаЧас\період виконання
І. Онлайн-семінари
а) Онлайн-семінари, теми,
пов’язаниі з карєрним зростанням.
2, 4, 5Комітет / Департамент із загальних питаньУсі співробітникиРаз на три роки

б) Онлайн-семінар про гендерну поінформованість та рівність

2, 5 Комітет / Департамент із загальних питаньУсі співробітникиРаз на три роки

в) Онлайн-семінар про асертивну поведінку, неприпустимість сексуальних та інші форми домагань, а також про права та можливості жертв домагань

7Комітет / Департамент із загальних питаньУсі співробітникиРаз на три роки

II. Доступ до інформації

а) Інформація про права та ризики жертв сексуальних домагань

7Комітет / Департамент із загальних питаньУсі співробітникиРаз на три роки

б) Інформація про права, пов’язані з відпусткою у зв’язку з вагітністю та пологами

6Комітет / Департамент із загальних питаньУсі співробітники

Жовтень 2023 року, безперервно, оновлюючи відповідно до змін у законах України

ІІІ. Документи

а) Політика та протокол, що стосуються сексуальних домагань

5, 7

Комітет, Адміністрація, секретар факультету, Департамент із загальних питань

Усі співробітникиЖовтень 2023 року

IV. Завдання Комітету

а) Моніторинг та аналіз внутрішньої ситуації в галузі гендерної інтеграції та рівності чоловіків та жінок (політики та практики)

1-7

Комітет

Усі співробітники, адміністрація

Безперервно 

б) Моніторинг усіх аспектів, пов’язаних із оголошеннями про роботу, прийомом на роботу та просуванням по службі

1-7

Комітет

Усі співробітники, адміністрація

Безперервно 

в) Моніторинг включення до проектних команд як чоловіків, так і жінок, ‒ співробітників та студентів університету

1-7

Комітет

Усі співробітники, адміністрація

Безперервно 

Комітет збиратиметься один раз на рік для виконання своїх зобов’язань: моніторингу та оцінки виконання плану та підготовки звіту адміністрації факультету.

План гендерної рівності було опубліковано на веб-сайті факультету.

Харків, 1 вересня 2023 року.

План може коректуватися у відповідності до заходів загальної програми ХНУРЕ гендерної рівності: <https://nure.ua/konferencii-ta-workshops/seminar-cili-stalogo-rozvitku-zavdannja-hnure-shhodo-ih-realizacii/genderna-rivnist>.

Виконавець: доцент каф. КІТС

Ілюнін О.О.